Zoznam aktualít

Sage Journals

28.05.2024

Slovenská lekárska knižnica Vám ponúka prístup do novej multiodborovej plnotextovej a bibliografickej databázy, ktorá obsahuje recenzované časopisy renomovaného vydavateľstva SAGE. Pokrýva oblasť medicíny, spoločenských vied, vied o živej prírode a technológii. Prístup k plným textom elektronických časopisov je zabezpečený pre našich používateľov cez vzdialený prístup v online katalog knižnice (ponuka “zdroje - licencované“).

Karger E-Journal Collection

28.05.2024

Karger E-Journal Collection je ďalšia nová predplatená kolekcia elektronických lekárskych časopisov vydavateľstva Karger. Tematicky e-časopisy pokrývajú veľkú oblasť lekárskych špecializácií, ako napr. alergológia, dermatológia, endokrinológia, gastroenterológia, geriatria, imunológia, genetika, neurológia, onkológia, psychiatria a psychológia a ďalšie.
Prístup k plným textom elektronických časopisov je zabezpečený pre našich používateľov cez vzdialený prístup v online katalog knižnice (ponuka “zdroje - licencované“).
 

Databáza LWW (Ovid)

06.05.2024

„Slovenská lekárska knižnica Vám od 1.5.2024 ponúka licencovaný plnotextový prístup k časopisom renomovaného vydavateľstva Lippincot Wiliams & Wilkins.
 
Databáza poskytuje prístup k časopisom z oblasti medicíny vydavateľstva LWW. Ponúka najmä e-časopisy s významným benefitom čo sa týka vedeckého obsahu pre lekárov, ošetrovateľov, farmaceutov, ako aj pre študentov lekárstva a medicíny.
 
Prístup k plným textom elektronických časopisov je zabezpečený pre našich používateľov cez vzdialený prístup.
 

MEDLINE Complete (EBSCO)

04.04.2024

Slovenská lekárska knižnica získala do 17.5.2024 skúšobný prístup do unikátnej databázy MEDLINE Complete. Ide o najobsiahlejšiu plnotextovú kolekciu popredných časopisov a ďalších publikácií pre biomedicínsky výskum, obsahuje viac ako 2500 plnotextových časopisov. Vhodná je pre každého lekára, zdravotníka, výskumného pracovníka v oblasti medicíny. Zoznam titulov nájdete tu.
Disponuje jednoduchým používateľským rozhraním a výkonnými vyhľadávacími funkciami, ktoré užívateľom umožňujú efektívne vyhľadávať a získavať informácie pomocou všeobecne známych Medical Subject Headings (MeSH hesiel). Prístup do databázy je pre všetkých registrovaných používateľov v rámci vzdialeného prístupu cez online katalog knižnice (ponuka “zdroje - licencované“) bezplatný.

Vyhodnotenie Týždňa slovenských knižníc

14.03.2024

Slovenská lekárska knižnica sa aj tento rok zapojila do celoslovenského Týždňa slovenských knižníc, ktorého 25. ročník sa konal v dňoch 4.3.-10.3.2024.
Počas celého týždňa pre čitateľov prebiehali obľúbené akcie, v rámci ktorých bolo možné do knižnice vrátiť knihy po uplynutí výpožičnej doby bez sankčných poplatkov. Tak ako každý rok, i teraz sme dvere knižnice otvorili s ponukou bezplatného zápisu a predĺženie členstva pre všetkých záujemcov. Túto možnosť využilo počas týždňa viac ako 73 čitateľov.

Týždeň slovenských knižníc

28.02.2024

Slovenská lekárska knižnica sa aj tento rok aktívne zapojí spoločne so Slovenskou asociáciou knižníc a Spolkom slovenských knihovníkov a knižníc do 25. ročníka celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc.
Vaše obľúbené aktivity budú prebiehať v týždni od 4. marca do 10. marca 2024 pod vyhláseným mottom „Knižnice pre všetkých". Viac >>

Zvyšujeme komfort používateľov

08.11.2023

Slovenská lekárska knižnica stále pracuje na spríjemnení služieb pre návštevníkov študovne a požičovne. Bezkontaktná platba kartou a prístupná wifi sú ďalšie služby, ktoré zvyšujú komfort používateľov. Tešíme sa na vašu návštevu v Bratislave na Lazaretskej 26.

Skúšobný prístup k lekárskym časopisom vydavateľstva LWW na platforme Ovid

03.10.2023

Wolters Kluwer Ovid je najdôveryhodnejší poskytovateľ online lekárskych a ošetrovateľských časopisov vydavateľstva Lippincott Williams & Wilkins (LWW). NEJM (New England Journal of Medicine) je uznávaný lekársky časopis. Recenzované články a interaktívny klinický obsah je určený lekárom, výskumníkom, pedagógom. Slovenská lekárska knižnica poskytne svojim používateľom v termíne od 2.10.2023 do 01.11.2023 skúšobný prístup k lekárskym časopisom vydavateľstva LWW na platforme Ovid.

Duodecim Evidence Based Medicine Guidelines

05.06.2023

Slovenská lekárska knižnica vám s radosťou oznamuje, že Slovensko získalo do 31.12.2023 BEZPLATNÝ prístup k Evidence Based Medicine Guidelines, nielen pre registrovaných členov našej knižnice, ale pre širokú predovšetkým odbornú verejnosť. Sprostredkuje ich pre nás Fínska lekárska spoločnosť a sú v angličtine https://www.ebm-guidelines.com/slovakia
 

Vyhodnotenie Týždňa slovenských knižníc

23.03.2023

Slovenská lekárska knižnica sa v dňoch 06.03.2023-12.03.2023 zapojila do celoslovenského Týždňa slovenských knižníc, ktorého základným cieľom je pozitívne zviditeľňovať všetky knižnice na Slovensku ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie. Do našej obľúbenej akcie Týždeň bez poplatkov sa zapojilo celkom 177 používateľov. Bezplatné ročné obnovenie registrácie v knižnici využilo 56 používateľov. Odpustili sme Vám sankčné poplatky za upomienky v hodnote 260 € a získali sme 18 nových používateľov.

Týždeň slovenských knižníc

01.03.2023

Slovenská lekárska knižnica spoločne so Slovenskou asociáciou knižníc a Spolkom slovenských knihovníkov a knižníc sa aj tento rok aktívne zapojí do 24. ročníka celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc.
V týždni od 6. marca do 12. marca 2023 pod vyhláseným mottom „Knižnice pre všetkých – záruka kvalitných informácií " sa môžete opäť tešiť na svoje obľúbené akcie. Viac >>

Personálna zmena na odbore Slovenská lekárska knižnica

06.02.2023

Po vzájomnej dohode došlo od 1.2.2023 k zmene na pozícii vedúcej odboru Slovenskej lekárskej knižnice. Mgr. Beatrix Gundelovú na tejto pozícii nahradila RNDr. Martina Sůrová.

Vyhodnotenie Týždňa slovenských knižníc

16.03.2022

Slovenská lekárska knižnica sa aj tento rok zapojila do celoslovenského Týždňa slovenských knižníc, ktorý prebehol v dňoch 28.02.2022-06.03.2022. Do akcie Týždeň bez poplatkov sa zapojilo celkom 111 používateľov. Bezplatnú ročnú registráciu (obnovenie členstva v knižnici) využilo 54 používateľov a 18 ich využilo možnosť vrátenia dokumentov s odpustením sankčných poplatkov za upomienky. V tomto týždni sme tiež získali 4 nových používateľov.

Týždeň slovenských knižníc

24.02.2022

Slovenská lekárska knižnica sa aj tento rok aktívne zapojí do 23. ročníka celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc. Uskutoční sa prvý marcový týždeň od 28.2.–6.3.2022 s mottom - "Knižnice pre všetkých". Počas Týždňa slovenských knižníc môžete využiť nasledujúce obľúbené bonusy:
  • odpustíme Vám poplatok za registráciu a predĺženie platnosti čitateľského preukazu
  • zapožičanú literatúru po uplynutí doby výpožičky môžete vrátiť bez sankčného poplatku
Tešíme sa vašu návštevu Viac >>

Ukončenie prístupu k národnej licencii SNK k databázam GALE

18.01.2022

K 31. 12. 2021 bol ukončený prístup Národnej licencie Slovenskej národnej knižnice k databázam GALE.

Slovenská lekárska knižnica má 70 rokov

19.11.2021

Slovenská lekárska knižnica si v tomto roku pripomína 70. výročie založenia. Vedúca Odboru Slovenská lekárska knižnica Mgr. Beatrix Gundelová v rozhovore okrem iného prezradila, o aké služby je aktuálne najväčší záujem či koľko publikácií priemerne pribudne do knižnice každý mesiac.

Ukončenie činnosti MEDLIB o.z.

07.04.2021

Oznamujeme všetkým priaznivcom MEDLIB o.z., že ku dňu 1.1.2021 ukončilo svoju činnosť.

Farmakoterapeutická revue - špeciálne vydanie venované novému SARS-CoV-2

26.11.2020

Vzhľadom na to, že v súčasnej dobe rastie počet nakazených na covid-19, rozhodol sa autorský kolektív mimoriadneho čísla českého časopisu Farmakoterapeutická revue, po dohode s vydavateľom, bezplatne sprístupniť Supplementum 1/2020 tohto časopisu s názvom Nový koronavirus SARS-CoV-2 a onemocnění covid-19 okrem tlačenej aj v elektronickej verzii na stránke : Viac >>

ProQuest otvára svoje brány

01.10.2020

Upozorňujeme Vás na príjemnú novinku týkajúcu sa prístupu k dokumentom na platforme ProQuest. Všetci používatelia z otvoreného webu, napr. z internetového prehliadača Google, majú priamy prístup k platforme ProQuest. Vyhľadávanie môžete začať aj rovno na https://www.proquest.com/.

Skúšobný prístup: Gale Reference Complete

03.03.2020

Radi by sme Vás informovali, že do konca roka 2020 bude databáza GALE rozšírená o skúšobný prístup do databázy Gale Reference Complete. Databáza poskytuje prístup do najrozsiahlejšieho balíčka primárnych a sekundárnych zdrojov. Je neoceniteľným prínosom pre používateľov všetkých akademických úrovní, od vysokoškolských študentov až po skúsených vedeckých pracovníkov. GRC pokrýva takmer všetky oblasti výskumu a každú disciplínu, ponúka vysokú kvalitu, dôveryhodný a jedinečný obsah.

Týždeň slovenských knižníc

21.02.2020

Týždňom slovenských knižníc štartujeme mesiac, ktorý je už tradične zameraný na knihu a čítanie. Slovenská asociácia knižníc, v spolupráci so Spolkom slovenských knihovníkov a knižníc, vyhlásila v tomto roku už 21.ročník celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc, ktorý sa uskutoční v dňoch 2. marca – 8. marca 2020 pod spoločným mottom: „Knižnice pre všetkých“.

Slovenská lekárska knižnica Vás týmto srdečne pozýva do svojich priestorov, kde Vám aj tento rok ponúkne obľúbené akcie. Viac >>

Podporte nás 2 % z dane

17.02.2020

Občianske združenie MEDLIB sa aj v roku 2020 uchádza o Vašu podporu a priazeň. Venujte prosím 2 % Vašich daní na nákup biomedicínskej literatúry. Za Vašu podporu v mene všetkých používateľov Slovenskej lekárskej knižnice ďakujeme. Viac >>

Vydavatelia sprístupňujú články a kapitoly o koronavíruse

13.02.2020

Vydavateľstvo John Wiley & Sons Inc. poskytlo, s ohľadom na vypuknutie nákazy v Číne, bezplatný prístup ku všetkým článkom, ktoré súvisia s koronavírusmi.
54 relevantných článkov, napr. z časopisov Journal of Medical Virology, Transboundary and Emerging Diseases, Zoonoses and Public Health, bude zdarma dostupných minimálne do konca apríla 2020.
Voľný prístup bude umožnený tiež ku všetkým ďalším novo publikovaným článkom. Viac >>

OVIDSP

05.02.2020

Wolters Kluwer Ovid je najdôveryhodnejší poskytovateľ online lekárskych a ošetrovateľských časopisov vydavateľstva Lippincott Williams & Wilkins (LWW).

Skúšobný prístup k lekárskym časopisom vydavateľstva LWW na platforme Ovid

05.11.2019

Slovenská lekárska knižnica poskytne svojim používateľom v termíne od 5.11.2019 do 5.12.2019 skúšobný prístup k lekárskym časopisom vydavateľstva LWW na platforme Ovid.
Ovid je výhradným online poskytovateľom všetkých lekárskych a ošetrovateľských časopisov vydávaných spoločnosťou Lippincott Williams & Wilkins (LWW).
 
V rámci skúšobného prístupu LWW sú dostupné na platforme Ovid tieto kolekcie:
  • Clerkship Collection w/ Board Review Series - Health Library
  • Internal Medicine Perpetual Access 2019 - Health Library
  • LWW Total Access Collection 2019 version w-Neurology N19 Year 2
  • Oncology Collection - Health Library

Prístup je aktívny v priestoroch knižnice do 5. decembra 2019.

Otvorený prístup k článkom na tému Food and Public Health

18.09.2019

Prečítajte si do 30.11.2019 výber článkov z časopisov Oxord University Press na tému „strava a výživa v súvislosti so zdravím“. Viac >>

Otvorený prístup k video učebnici JoVE Core Bio

07.06.2019

Pozrite si do 31.12.2019 voľne dostupnú učebnicu. Je zameraná na interaktívnu výučbu základov biológie. JoVE Core predstavuje vedecké koncepty prostredníctvom vyše 400 animovaných videí a textových popisov vytvorených odborníkmi. Vizualizácia cez videá umožňuje študentom rýchlo pochopiť zložité vedecké myšlienky a modely. Zastúpené sú procesy v bunkách, genetika, ľudská biológia, ekológia a evolúcia. Prístup je funkčný z akéhokoľvek zariadenia s online pripojením. Videá možno zdieľať, vkladať do webových stránok. U všetkých videí je k dispozícii obsah, prepis hovoreného komentára a možnosť zapnutia titulkov v angličtine. Viac >>

Skúšobný prístup – Stránky vydavateľstva Wolters Kluwer s tematikou opoidovej epidémie

31.05.2019

Skúšobný prístup je do 31. októbra. Články pomôžu zdravotníkom lepšie porozumieť problémom závislosti na opoidoch a riešiť ich. Nájdete tu odkazy na odborné články o súčasnom výskume z pohľadu psychiatrie, paliatívnej starostlivosti, zneužívania návykových látok, odkazy na relevantné topics do databázy UpToDate, odkazy na protokoly z Centers for Disease Control (CDC), zoznam odbornej literatúry/štúdijných textov a iné. Prístup po úroveň abstraktu. Viac >>

Skúšobný prístup - Nobelova cena za lekárstvo a fyziológiu 2018

25.03.2019

Skúšobný prístup je do 30. apríla 2019. Prečítajte si články, ktorých spoluautormi sú nositelia nobelovej ceny za rok 2018 – James P. Allison a Tasuku Honjo. Viac >>

Skúšobný prístup: The Royal Society Publishing

25.03.2019

Skúšobný prístup je od 1. marca do 1. mája 2019. The Royal Society Publishing – skúšobný prístup obsahuje 10 recenzovaných časopisov od vydavateľstva britskej Kráľovskej vedeckej spoločnosti, medzi ktoré patrí aj najdlhšie vydávaný časopis na svete Philosophical Transations A. Časopisy sú zamerané matematiku, techniku, biologické a fyzikálne vedy, vrátane astronómie, chémie, informatiky, geovied, environmentálnych vied, materiálových vied, biomedicíny a dejín vedy. Viac >>

Vyhodnotenie Týždňa slovenských knižníc

25.03.2019

Slovenská lekárska knižnica sa aj tento rok zapojila do celoslovenského Týždňa slovenských knižníc, ktorého 20. ročník sa konal v dňoch 4.3.-10.3.2019.
Počas celého týždňa pre čitateľov prebiehali obľúbené akcie, v rámci ktorých bolo možné do knižnice vrátiť knihy po uplynutí výpožičnej doby bez platenia sankčných poplatkov. Tak ako každý rok, i teraz sme dvere knižnice otvorili s ponukou bezplatného zápisu pre všetkých nových záujemcov. Túto možnosť využilo počas týždňa viac ako 20 nových čitateľov.

Týždeň slovenských knižníc

22.02.2019

Slovenská asociácia knižníc v spolupráci so Spolkom slovenských knihovníkov a knižníc vyhlásili v tomto roku 20. jubilejný ročník celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc, ktorý sa uskutoční v dňoch 4. marca – 10. marca 2019 pod spoločným mottom: Knižnice pre všetkých.
Slovenská lekárska knižnica Vás srdečne pozýva na podujatia, ktoré pripravila pre lekárov, zdravotníckych pracovníkov, študentov i širokú verejnosť. Aj tento rok máme pre Vás pripravené Vaše obľúbené akcie.

Tešíme sa vašu návštevu. Viac >>

Databáza GALE

29.05.2018

Bol zriadený prístup do multiodborovej databázy Infotrac od vydavateľstva GALE Cengage, ktorá poskytuje prístup do titulov z rôznych vedných odborov sa skladá z 3 databáz:
Academic OneFile obsahuje viac ako 18 000 titulov určených pre akademické a vedecké knižnice,
General OneFile obsahuje viac ako 14 000 titulov určených pre verejné a iné knižnice,
InfoTrac Custom Journals obsahuje výber 50 titulov charakterizujúcich profil knižnice

Týždeň slovenských knižníc 2018

27.02.2018

Slovenská lekárska knižnica Vás pozýva na 19. ročník celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc, ktorý sa uskutoční v dňoch 5. – 11. marca 2018 pod spoločným mottom: Knižnice pre všetkých.
 
Len počas Týždňa slovenských knižníc:
 
» vám odpustíme poplatok za registráciu a predĺženie platnosti čitateľského preukazu
» nám môžete vrátiť „zabudnuté knihy" bez sankčného poplatku
» môžete využiť individuálne konzultácie k stratégii rešeršovania
 
Tešíme sa vašu návštevu. Viac >>

Podporte nás 2 % z dane

21.02.2018

Vaše dve percentá nám už roky umožňujú nákup biomedicínskej literatúry. Preto sa Občianske združenie MEDLIB aj v roku 2018 uchádza o Vašu podporu a priazeň. Venujte nám, prosím, 2 % Vašich daní. Za Vašu podporu v mene všetkých používateľov Slovenskej lekárskej knižnice ďakujeme. Viac >>

Nová vyhľadávacia služba Ovid

16.06.2017

Zoznámte sa s novým vyhľadávacím nástrojom spoločnosti Ovid. Slúži lekárom a knihovníkom a umožňuje na jednom mieste sledovať novinky z konkrétneho odboru. Sleduje vyše 5000 odborných časopisov excerpovaných v databáze Medline (od roku 2011 po súčasnosť) a spravodajské portály. Výber odborov a vzhľad úvodnej stránky si prispôsobí každý používateľ podľa svojich potrieb, stačí si vytvoriť osobný účet.

Vyhodnotenie Týždňa slovenských knižníc

23.03.2017

Slovenská lekárska knižnica sa aj tento rok zapojila do celoslovenského Týždňa slovenských knižníc, ktorého 18. ročník sa konal v dňoch 13.3.-17.3.2017. Našu knižnicu navštívilo celkom 173 používateľov.
Do akcie Týždeň bez poplatkov sa zapojilo 47 používateľov, ktorí využili bezplatnú ročnú registráciu alebo prihlásenie za nového člena knižnice a 12 používateľov využilo odpustenie sankčných poplatkov za upomienky.

Týždeň slovenských knižníc 2017

09.03.2017

Slovenská lekárska knižnica Vás pozýva na 18. ročník celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc, ktorý sa uskutoční v dňoch 13. – 18. marca 2017 pod spoločným mottom: Knižnice pre všetkých. Len počas Týždňa slovenských knižníc Vám odpustíme poplatok za registráciu a predĺženie platnosti čitateľského preukazu, môžete nám vrátiť „zabudnuté knihy" bez sankčného poplatku a taktiež môžete využiť individuálne konzultácie k stratégii rešeršovania.
Tešíme sa vašu návštevu. Viac >>

Viete správne citovať ?

14.02.2017

V našom online katalógu pribudla funkcia, ktorá vám to uľahčí! Modul „Citácie“ v online katalógu našej knižnice bol v minulom roku v skúšobnej prevádzke a od januára 2017 ho ponúkame všetkým našim používateľom. V súčasnosti je do neho zapojených 10 citačných noriem, ktoré sa vo svete najviac využívajú.
 
» Manuál k modulu Citácie (PDF, 358 kB)

Poďakovanie za 2 % z dane

04.08.2016

V mene všetkých používateľov a návštevníkov Slovenskej lekárskej knižnice ďakujeme všetkým darcom, ktorí sa v roku 2016 rozhodli darovať 2% z dane pre Občianske združenie MEDLIB. Získané finančné prostriedky budú použité na nákup knižničných dokumentov z oblasti medicíny a príbuzných vedných odborov.
Ďakujeme Vám za prejavenú dôveru.

Upozornenie

30.06.2016

Od 01. 07. 2016 do 30. 09. 2016 dôjde k prerušeniu národnej licencie elektronických informačných zdrojov - databáz EBSCO na Slovensku.

Vyhodnotenie Týždňa slovenských knižníc

11.03.2016

Slovenská lekárska knižnica sa už tradične zapája do celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc, ktorého 17. ročník sa uskutočnil v dňoch 1.3.2016 – 6.3.2016. Cieľom aktivít Týždňa slovenských knižníc je pozitívne zviditeľňovanie knižníc ako významných kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií a podpora čítania u všetkých vekových kategórií. Slovenská lekárska knižnica pripravila v rámci Týždňa slovenských knižníc nasledovné aktivity: Týždeň bez poplatkov a Ako rešeršovať. Viac >>

Týždeň slovenských knižníc 2016

01.03.2016

Slovenská lekárska knižnica Vám v rámci 17. ročníka Týždňa slovenských knižníc, ktorý sa tento rok uskutoční v dňoch 1. 3. – 6. 3. 2016 opäť ponúka Vaše obľúbené akcie. Viac >>

Databáza ClinicalKey

22.02.2016

Slovenská lekárska knižnica ako jediná knižnica na Slovensku poskytuje svojim používateľom od roku 2016 novú multimediálnu plnotextovú databázu ClinicalKey z produkcie vydavateľstva Elsevier, ktorá ponúka najviac komplexných odpovedí ako aj najaktuálnejšie kolekcie dôveryhodného obsahu s množstvom multimédií naprieč všetkými lekárskymi špecializáciami a odbormi s dôrazom na klinické štúdie, postupy procedúr, klinickú farmakológiu a vzdelávanie pacientov. Viac >>

Poďakovanie za 2 % z dane

17.09.2015

V mene všetkých používateľov a návštevníkov Slovenskej lekárskej knižnice ďakujeme všetkým darcom, ktorí v roku 2015 darovali 2% z dane pre Občianske združenie MEDLIB. Získané finančné prostriedky vo výške 570,00 Eur budú použité na nákup knižničných dokumentov z oblasti medicíny a príbuzných vedných odborov. Ďakujeme Vám za Vašu podporu a priazeň.

Vyhodnotenie Týždňa slovenských knižníc

23.04.2015

Slovenská lekárska knižnica sa aj v tomto roku zapojila do 16. ročníka celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc pod spoločným mottom „Knižnice pre všetkých“. Týždeň slovenských knižníc, ktorý sa tento rok uskutočnil v dňoch 23.3.-28.3.2015, tradične nemení svoj základný cieľ: Pozitívne zviditeľňovať knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí. Viac >>

Nová služba Slovenskej lekárskej knižnice – EOS

20.03.2015

Slovenská lekárska knižnica pripravila pre všetkých svojich používateľov novú elektronickú obsahovú službu s názvom EOS. Jej cieľom je sprístupniť a upozorniť čitateľov na články z 8 zahraničných tlačených časopisov, ktoré má SlLK vo svojom knižničnom fonde v roku 2015. Viac >>

Týždeň slovenských knižníc

17.03.2015

V rámci 16. ročníka Týždňa slovenských knižníc v dňoch 23.3.-28.3. 2015 Vám Slovenská lekárska knižnica opäť ponúka Vaše obľúbené akcie. Viac >>

Podporte nás 2% dane

05.02.2015

Občianske združenie MEDLIB sa aj v roku 2015 uchádza o Vašu podporu a priazeň. Venujte prosím 2 % Vašich daní na nákup biomedicínskej literatúry. Za Vašu podporu v mene všetkých používateľov Slovenskej lekárskej knižnice ďakujeme. Viac >>

Nové vydanie Štatútu SlLK

19.01.2015

Bol vydaný nový Štatút Slovenskej lekárskej knižnice, platný od 1.1.2015. Zároveň sa ruší platnosť a účinnosť Štatútu SlLK vydaného dňa 28.1.2014.
 
» Štatút SlLK (PDF, 483 kB)

Nový knižničný poriadok SlLK

19.01.2015

Ruší sa knižničný poriadok Slovenskej lekárskej knižnice zo dňa 1.12.2013. Nahrádza ho nový knižničný poriadok s platnosťou od 1.1.2015.
 
» Knižničný poriadok SlLK (PDF, 647 kB)

Vyhodnotenie Týždňa slovenských knižníc

28.04.2014

V rámci Týždňa slovenských knižníc prebiehajúceho v dňoch 31.3.-4.4.2014 navštívilo knižnicu celkom 258 používateľov. Do akcie Týždeň bez poplatkov sa zapojilo 93 používateľov, ktorí využili bezplatnú ročnú registráciu alebo prihlásenie za nového člena knižnice a 31 používateľov využilo odpustenie sankčných poplatkov za upomienky.

Vyhodnotenie anketového prieskumu

25.03.2014

Slovenská lekárska knižnica (SlLK) pri Národnom centre zdravotníckych informácií uskutočnila v dňoch 28.1.-28.2.2014 anketový prieskum s cieľom skvalitnenia a rozšírenia poskytovaných služieb SlLK. Ďakujeme všetkým, ktorí sa ho zúčastnili a gratulujeme výherkyni našej anketovej súťaže, ktorou sa stala používateľka SlLK Lenka Sumerová.

» Výsledky ankety SlLK (PDF, 346 kB)

Anketový prieskum

28.01.2014

Slovenská lekárska knižnica pri Národnom centre zdravotníckych informácií v snahe skvalitniť a rozšíriť poskytované služby, dovoľuje si požiadať vás o vyplnenie online ankety. Výsledky budú uverejnené na našom webovom sídle. Jeden vylosovaný respondent bude mať registračný poplatok na 2 roky zdarma. Anketa trvá do 28.2.2014.
V prípade záujmu o vyplnenie ankety prosím kliknite na nasledujúci odkaz: Anketa SlLK

Výstava Lekárske vedy 2013/2014

06.12.2013

Slovenská lekárska knižnica pri Národnom centre zdravotníckych informácií a Akademické kníhkupectvo Malé centrum usporiadajú v dňoch 9.-13. decembra 2013 štrnásty ročník predajnej výstavy zahraničnej odbornej literatúry Lekárske vedy 2013/2014. Výstava sa uskutoční v novootvorenej prezentačnej miestnosti BOOKWORM’S NEST na Michalskej ulici 2 (oproti Univerzitnej knižnici, Pasáž Old City Hotel, 1. poschodie).
Na vystavené knihy, zakúpené alebo záväzne objednané počas výstavy, bude poskytnutá výstavná zľava.

» Pozvánka (PDF, 306 kB)
» Zoznam vystavovaných kníh (PDF, 601 kB)

Poďakovanie za 2%

14.08.2013

V mene všetkých používateľov a návštevníkov Slovenskej lekárskej knižnice ďakujeme všetkým darcom, ktorí v roku 2013 darovali 2% z dane pre Občianske združenie MEDLIB. Získané finančné prostriedky vo výške 1 720,00 Eur budú použité na nákup knižničných dokumentov z oblasti medicíny a príbuzných vedných odborov. Ďakujeme Vám za Vašu podporu a priazeň.

Posielame za vami takmer 2000 odborných kníh

14.03.2013

Slovenská lekárska knižnica, ktorá je súčasťou Národného centra zdravotníckych informácií, opäť prichádza s novinkou. Svojim používateľom sprístupnila ďalšiu online databázu eBook Clinical Collection s viac ako 1 700 odbornými knihami. Všetky tituly sú od popredných vydavateľov z rôznych oblastí lekárskych vied, ošetrovateľstva, príbuzných lekárskych odborov a z praxe praktických lekárov. Skúšobný prístup je k dispozícii zdarma na 45 dní prostredníctvom našej webovej stránky.

Pre všetkých lekárov na Slovensku

29.01.2013

Tlačová správa, 29. január 2013 – Slovenská lekárska knižnica pri Národnom centre zdravotníckych informácií prednedávnom rozšírila zoznam online prístupných databáz o dva nové zdroje DynaMed a BestPractice. Lekárom ponúka jednoduchý a rýchly prístup k najaktuálnejším a najspoľahlivejším odborným medicínskym informáciám založeným na dôkazoch využiteľným priamo pri kontakte s pacientom s cieľom zvýšiť kvalitu poskytovanej lekárskej starostlivosti.

Odborný poradca neustále poruke

23.10.2012

Tlačová správa , 23. október 2012 – Slovenská lekárska knižnica (SlLK), ktorá je súčasťou Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), rozšírila zoznam online prístupných databáz o dva nové zdroje. Používateľom tak najnovšie ponúka jednoduchý a rýchly prístup k odborným medicínskym informáciám založeným na dôkazoch, ktoré lekári môžu využiť aj priamo v kontakte s pacientom. Vďaka novinke môžu mať okamžite zodpovedané otázky týkajúce sa diagnózy, či voľby liečebného postupu. A to všetko podopreté aktuálnymi poznatkami, najnovšími dôkazmi a názormi. Uvedená služba je pre všetkých používateľov SlLK bezplatná až do konca júna 2013.

Slovenská lekárska knižnica získala ocenenie za webové sídlo

15.10.2012

Slovenská lekárska knižnica (SlLK), ktorá je súčasťou Národného centra zdravotníckych informácií, získala 2. miesto v prestížnej súťaži o najlepšie webové sídlo knižnice TOP WebLib za rok 2011 v kategórii Odborné knižnice.

Letný oddych od učenia sa lekárov a zdravotníkov netýka

24.08.2012

Tlačová správa, 24. august 2012 - Slovenská lekárska knižnica ktorá je súčasťou Národného centra zdravotníckych informácií ponúka od začiatku tohto leta novú službu, ktorá výrazne napomáha vzdelávaniu nielen lekárov a zdravotníkov. Ide o tzv. vzdialený prístup, vďaka ktorému má ktokoľvek k dispozícii obrovskú databázu odborných článkov, prednášok a prezentácií publikovaných renomovanými zdravotníckymi odborníkmi z celého sveta. A to všetko bez toho, aby bolo potrebné prísť do knižnice, či dokonca vyjsť vôbec z domu. Informácie sú prístupné cez internet na jednom mieste kedykoľvek a kdekoľvek ich človek potrebuje. Počet záujemcov o novú službu neustále rastie.

Poďakovanie za 2%

10.08.2012

V mene všetkých používateľov a návštevníkov Slovenskej lekárskej knižnice ďakujeme všetkým darcom, ktorí v roku 2012 darovali 2% z dane pre Občianske združenie MEDLIB. Získané finančné prostriedky vo výške 2 518,65 Eur budú použité na nákup knižničných dokumentov z oblasti medicíny a príbuzných vedných odborov. Ďakujeme Vám za Vašu podporu a priazeň.

Nová služba používateľom - vzdialený prístup do EIZ

28.05.2012

Dňa 1. júna 2012 sprístupňuje Slovenská lekárska knižnica s finančnou podporou Slovenskej lekárskej komory svojim registrovaným používateľom novú službu – vzdialený prístup do plnotextových licencovaných elektronických informačných zdrojov (EBSCO, OvidSP, ScienceDirect, SpringerLink a Wiley). Nová služba pod názvom Vzdialený prístup EIZ bude dostupná na webovej stránke knižnice a vzdelávacom portáli Slovenskej lekárskej komory i-med. Registrovaní používatelia knižnice a portálu i-med budú môcť využívať vzdialený prístup do plnotextových databáz z pohodlia svojho domova alebo zamestnania.

OZ MEDLIB podporilo nákup knižných dokumentov

22.05.2012

Občianske združenie MEDLIB podporilo z finančných prostriedkov získaných z darovanej 2 % dane v roku 2010 nákup novej biomedicínskej literatúry pre Slovenskú lekársku knižnicu v celkovej sume 1014,31 €. Po spracovaní budú nové knižné dokumenty prístupné pre používateľov a návštevníkov knižnice.

Výsledky prieskumu spokojnosti

17.05.2012

Slovenská lekárska knižnica v Bratislave v snahe skvalitniť poskytované knižnično–informačné služby pripravila k 60. výročiu svojho vzniku dotazníkový prieskum spokojnosti používateľov s poskytovanými službami. Prieskum bol anonymný a bol adresovaný len pre používateľov Slovenskej lekárskej knižnice.
 

Poďakovanie za 2 %

09.05.2012

V mene všetkých používateľov a návštevníkov Slovenskej lekárskej knižnice ďakujeme všetkým darcom, ktorí sa v roku 2012 rozhodli darovať 2% z dane pre Občianske združenie MEDLIB. Získané finančné prostriedky budú použité na nákup knižničných dokumentov z oblasti medicíny a príbuzných vedných odborov.
Ďakujeme Vám za prejavenú dôveru.

Svetový deň knihy a autorských práv

23.04.2012

23. apríla si pripomíname Svetový deň knihy a autorských práv (World Book and Copyright Day). Oslava Svetového dňa knihy a autorských práv je prejavom úcty tým, čo svojou tvorbou nenahraditeľne prispeli a prispievajú k sociálnemu a kultúrnemu vzostupu ľudstva, ocenením knihy nielen ako prostriedku a výsledku poznania, ale aj jeho uchovania pre budúce generácie.

Vyhodnotenie Týždňa slovenských knižníc

18.04.2012

Slovenská lekárska knižnica v rámci Týždňa slovenských knižníc usporiadala v dňoch 26. – 31. marca 2012 zaujímavé podujatia a aktivity – prednášku o tuberkulóze, informačný seminár o vyhľadávaní lekárskych informácií v databázach EBSCO, skúšobný prístup k testovacím kolekciám eBooks EBSCOhost, výstavku kníh spojenú s bazárom a Týždeň bez poplatkov.

Bezplatný skúšobný prístup k databáze OvidMD

12.04.2012

V spolupráci so spoločnosťou Ovid Technologies, Inc. Vám ponúkame bezplatný skúšobný prístup k databáze OvidMD, ktorý je umožnený do konca apríla 2012. Stačí vyplniť a odoslať jednoduchý formulár na adrese: http://www.ovid.com/site/rotm/index.jsp. Po vyplnení formulára Vám systém obratom zašle prihlasovacie údaje.

Výstup zo štatistického zisťovania činnosti lekárskych knižníc za rok 2011

11.04.2012

Predkladáme Vám prvotný výstup zo štatistického zisťovania činnosti lekárskych knižníc zdravotníckych zariadení v SR za rok 2011. Komplexný rozbor činnosti lekárskych knižníc bude dostupný v Štatistickom prehľade činnosti lekárskych knižníc v SR za rok 2011, ktorý je v štádiu spracovania.

Prehľad činnosti lekárskych knižníc k 31.12.2011 (PDF, 281 kB)

EBSCO eBooks

21.03.2012

V spolupráci s EBSCO Publishing sme pre Vás pripravili skúšobný prístup k modelovým testovacím kolekciám Academic a Biomedical EBSCO eBooks aj s možnosťou ich stiahnutia.
Prístup je časovo obmedzený do 5.5.2012 a dostupný v samostatnom profile ebooks on EBSCOhost.

Tuberkulóza včera, dnes a zajtra

19.03.2012

V rámci Týždňa slovenských knižníc sme pre Vás pripravili prednášku Prof. MUDr. Petra Krištúfka, CSc., prezidenta Slovenskej lekárskej spoločnosti, na tému Tuberkulóza včera, dnes a zajtra. Tešíme sa na Vašu účasť dňa 27.3.2012 o 13:00 hod. v priestoroch študovne Slovenskej lekárskej knižnice.

Štatistické zisťovanie

02.03.2012

Ďakujeme všetkým pracovníkom lekárskych knižníc zdravotníckych zariadení, ktorí v stanovenom termíne zaslali ročný výkaz o činnosti knižnice KULT (MK SR) 10-01. Pracovníkov lekárskych knižníc, ktorí ešte ročný výkaz o činnosti knižnice nezaslali upozorňujeme na termín ukončenia online spracovania štatistického výkazníctva - 9. marec 2012.

Prof. MUDr. Eugen Hegyi, DrSc – spomienka na nedožité výročie narodenia

18.01.2012

Dňa 19. 1. 2012 by sa dožil 95 rokov narodenia vzácny človek, slovenský lekár, dermatológ, alergológ a klinický imunológ, oduševnený pedagóg, medzinárodne uznávaná vedecká autorita, jeden z iniciátorov vzniku Slovenskej lekárskej knižnice v Bratislave.

Slovenské lekárske periodiká

17.01.2012

5. vydanie publikácie Slovenskej lekárskej knižnice Slovenské lekárske periodiká vyšlo v decembri 2011. Monografia podrobne informuje o lekárskych periodikách vydávaných na Slovensku. V publikácii sú uvedené aj časopisy vydávané v Českej republike ako spoločné tituly českých a slovenských lekárskych spoločností.

Súpis edičnej a publikačnej činnosti za obdobie rokov 2001–2010

11.01.2012

Publikácia Súpis edičnej a publikačnej činnosti za obdobie rokov 2001–2010 vyšla pri príležitosti 60. výročia vzniku Slovenskej lekárskej knižnice. Mapuje edičnú a publikačnú činnosť odborných oddelení SlLK za obdobie desiatich rokov, počas ktorých bolo vydaných 64 periodických publikácií a 37 informačných dokumentov.

Štatistický prehľad činnosti lekárskych knižníc za rok 2010

09.01.2012

Slovenská lekárska knižnica vydala publikáciu Štatistický prehľad činnosti lekárskych knižníc za rok 2010, ktorá je výstupom štatistického vykazovania lekárskych knižníc za rok 2010.

60 rokov Slovenskej lekárskej knižnice

21.12.2011

Dňa 13. 12. 2011 sa konalo slávnostné stretnutie pri príležitosti 60. výročia založenia Slovenskej lekárskej knižnice.

Valné zhromaždenie OZ MEDLIB

21.12.2011

Dňa 7. 12. 2011 sa v Slovenskej lekárskej knižnici v Bratislave konalo valné zhromaždenie OZ MEDLIB, v rámci ktorého bola zhodnotená činnosť a hospodárenie OZ v uplynulom volebnom období a prebehli nové voľby do výkonných orgánov OZ.