Svetový deň knihy a autorských práv

23. apríla si pripomíname Svetový deň knihy a autorských práv (World Book and Copyright Day).
 
 
Oslava Svetového dňa knihy a autorských práv je prejavom úcty tým, čo svojou tvorbou nenahraditeľne prispeli a prispievajú k sociálnemu a kultúrnemu vzostupu ľudstva, ocenením knihy nielen ako prostriedku a výsledku poznania, ale aj jeho uchovania pre budúce generácie.
 
Zároveň je jedinečnou príležitosťou prejaviť vďaku jej tvorcom, ale aj vydavateľom, knihovníkom a kníhkupcom.
 
Návrh na tento dátum predložila organizácii UNESCO španielska vláda a v roku 1995 bol jednomyseľne prijatý. Odvtedy ho oslavuje každoročne vyše 100 krajín na všetkých šiestich kontinentoch.
 
Voľba dátumu však nebola náhodná. Jednak je v Katalánsku zvykom darovať v tento deň ružu každému, kto si kúpi knihu, no viaže sa naň i úmrtie mnohých významných svetových literátov. V tento deň zomreli takí velikáni svetovej literatúry ako Cervantes, Shakespeare a Inca Garcilaso de la Vega.
 
Svetový deň knihy sa bude na Slovensku niesť v znamení Knižnej mánie. Počas dvojtýždňových osláv knihy vyjde 16 exkluzívnych knižných noviniek top autorov viacerých vydavateľstiev a slovenskí spisovatelia vyjdú masovo za svojimi čitateľmi do kníhkupectiev na besedy a autogramiády.
Celý rad titulov zaradených do Knižnej mánie môžu čitatelia počas jej trvania nakupovať so zaujímavými zľavami.
 
Azda najzaujímavejšia beseda spojená s autogramiádou sa uskutoční 24. apríla 2012, kedy sa na jednom mieste – v kníhkupectve Panta rhei na Poštovej ul. v Bratislave – stretnú také literárne osobnosti ako Milan Lasica, Boris Filan, Kamil Peteraj, Táňa Keleová-Vasilková. Na ďalšie stretnutia so spisovateľmi sa môžu čitatelia tešiť od 23. apríla do 4. mája v dvadsiatke kníhkupectiev po celom Slovensku.