Kniha o medicíně

Clifford A. Pickover
Argo/Dokořán, 2021
Signatúra: K 60287

Kniha o medicíněViete, že prvé umelé oko je takmer 5 000 rokov staré ? Funguje liečba pijavicami ? Verili by ste, že prvý človek zo skúmavky má už 45 rokov ? Tieto otázky sú iba vzorkou z veľkého množstva zaujímavých informácií o histórii i súčasných pokrokoch medicíny, ktoré poskytuje bohato ilustrovaná publikácia Kniha o medicíně s podtitulom Od šamanů k robotické chirurgii: 250 milníků v historii lékařství.

Pripojte sa k autorovi C. A. Pickoverovi a preskúmajte s ním 250 najzaujímavejších míľnikov vo vývoji medicíny za posledných 12 000 rokov. Popri nečakaných výkonoch, ako je úspešná trepanácia lebky v prehistorických časoch alebo používanie kokaínu ako lokálneho anestetika, sa zoznámite s pestrým radom tém: Hippokratova prísaha, biologické zbrane, klonovanie človeka, celková anestézia, transplantácia tváre, zážitky na prahu smrti alebo úloha vojen a násilia vo vývoji medicíny.

Dočítate sa aj o diele mnohých vynikajúcich lekárov, ktorí posunuli vývoj medicíny vpred, napríklad o najväčšom chirurgovi francúzskej renesancie Ambroisovi Parém alebo rakúskom zakladateľovi psychoanalýzy Sigmundovi Freudovi. Kniha je radená chronologicky, ku každému míľniku nájdete stručné zhrnutie, odkazy na súvisiace kapitoly a celostránkový obrázok, ktorý danú udalosť vystihuje.

Cieľom autora bolo poskytnúť širokému publiku stručného sprievodcu, ktorý v krátkych heslách, ktoré sa dajú prečítať za pár minút, predstaví dôležité lekárske míľniky, myšlienky a mysliteľov. Kniha nemôže obsahovať všetky medicínske míľniky, pretože inak by jej rozsah neúmerne narástol. Autor však verí, že zahrnul väčšinu tých míľnikov, ktoré majú historický význam a výrazne ovplyvnili lekárstvo a spoločnosť.