Antiarytmiká

B. Stančák, A. Bohó, M. Máťuš
Mladá fronta, 2016
Signatúra: K 58436

Farmakologickú liečbu porúch srdcového rytmu možno definovať ako podávanie látok, ktoré prostredníctvom rôznych chemických procesov, a najmä svojou väzbou na regulačné molekuly, potláčajú patofyziologické mechanizmy zodpovedné za vznik a udržiavanie nefyziologickej elektrickej aktivity srdca. Látky s takýmto liečebným potenciálom nazývame antiarytmiká.

Trojica odborníkov napísala publikáciu, ktorá doteraz na Slovensku chýbala, a ktorá prehľadným, no pritom dostatočne komplexným spôsobom objasňuje veľmi dynamickú oblasť kardiologickej farmakológie.

Napísanie tejto publikácie v prvom rade motivoval prudký nárast poznatkov v oblasti farmakologickej liečby tachykardií, ktorého sme svedkami v posledných desaťročiach. Okrem nástupu mnohých nových antiarytmík sa tiež výrazne spresnili kritériá na vedecké posudzovanie účinkov liečiv, ktoré je v súčasnosti založené na princípoch prísne kontrolovaných štandardných postupov liečby založenej na dôkazoch.

Kniha má dve časti. Všeobecná časť sa venuje súčasným pohľadom na správne farmakologické postupy pri zavádzaní nových liečiv, anatómii vodivého systému srdca, patofyziológii porúch srdcového rytmu a klasifikácii antiarytmík. Špeciálna časť sa zaoberá vlastnosťami jednotlivých antiarytmík z pohľadu lekára aj farmakológa, pričom veľký dôraz sa kladie na zhodnotenie dôkazovej bázy zameranej na účinnosť a bezpečnosť jednotlivých farmák.

Publikácia je určená predovšetkým lekárom a farmaceutom, ktorí sa venujú oblasti vnútorného lekárstva, kardiológie, študentom medicíny a farmácie, ale aj všetkým, ktorí prichádzajú do styku s pacientmi s poruchami srdcového rytmu.